106 Seneden Beri Tazeliğini Korunmakta

0
310

Kek seviyor musunuz? Pekala ya 106 senelik bir tane keki?

Antarktika Mirası Vakfı, Antartika’da bir kulübenin içinde 106 yıldır bozulmamış bir kek buldu. Kek sever misiniz? Peki ya 106 yıllık bir keki? Antarktika Mirası Vakfı, Antartika’da bir kulübenin içinde 106 yıldır bozulmamış bir kek buldu.
Kek hala yenebilecek kadar iyi gözükse de araştırmacılar yemeye pek yanaşmadı. Antarktika Mirası Vakfı müdürü Lizzie Meek kek hakkında, “Pek güzel koktuğunu söyleyemem ancak görüntüsü yenilebilir gibi duruyor.” dedi. Cape Adare kulübesi, Antarktika’daki ilk yapılardan biri. Araştırmacılar kek dışında soğuk hava şartları sayesinde bozulmamış et, balık ve reçel de buldu.

Antarktika’daki zorlu koşullar için oraya giden ekipler, genelde yanlarına bu meyveli kek gibi yüksek enerji verebilecek besinler almayı tercih ediyor. Antarktika Mirası Vakfı, şu ana kadar soğuk sayesinde korunmuş 1500’e yakın eseri bölgeden toplayıp korunmasına yardımcı oldu. Lizzie Meek, “Eğer keki bulmuş olmasaydık, en az 100 yıl daha dayanabilirdi” dedi. Teneke kötü bozulmuş ve kağıt parçalanmaya başlanmış olsa da, kekin İngiliz şekerleme şirketi Huntley & Palmers tarafından yapıldığı sonucuna vardı.

 

 

 

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz