15 TEMMUZ KONULU HİKÂYE YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

0
203

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) tarafından Selçuklu Belediyesi’nin katkılarıyla organize edilen, Türkiye Geneli İmam Hatip Liseleri Arası 6. Geleneksel Hikaye Yarışması’nın ödül töreni düzenlendi.

60 ilden 181 İmam Hatip Lisesi’nden 270 öğrencinin katıldığı yarışma bu yıl “15 Temmuz” temasıyla gerçekleştirildi.

Mevlana Kültür Merkezi’nde TİMAV’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, , Selçuklu Belediye Başkanı İbrahim Uğur Altay, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz, öğretmenler, öğrenciler ve veliler ile vakıf temsilcileri katıldı.

ESERLER KİTAPLAŞTIRILDI

TİMAV Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz, burada yaptığı konuşmada, öğrenciler tarafından yazılan “15 Temmuz” temalı hikâyelerin değerlendirildiğini ve dereceye giren 8 öğrencinin ödüle hak kazandığını belirtti. Hikâyelerden ilk 25’inin kitaplaştırıldığı bilgisini veren Öksüz, bu kalıcı eserin sahibinin öğrenciler olduğunu dile getirerek yarışmaya katılan bütün hikayelerin de ayrıca önem taşıdığını aktardı.

Öksüz, hikâyelerde FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimi sırasında halkın verdiği üstün mücadelenin başarılı bir şekilde yansıtıldığına işaret ederek, “Hikâyeleri okuduğunuzda, İmam Hatiplilerin aşkını, cesaretini, muhabbetini, milletine, milli iradeye sahip çıkışını, dik duruşunu, millet, ümmet aşkını göreceksiniz. İnsanlığın iyiliği için imam hatiplere ne kadar ihtiyaç olduğunu, bu hikâyelerde bir kez daha görecek, şahit olacaksınız” ifadelerini kullandı.

İMAM HATİPLER HAS BAHÇEDİR

İmam hatip okullarına ilişkin son dönemde bazı olumsuz söylemler ortaya atıldığına değinen Öksüz, bazı kesimlerin bu okulların sayı ve niteliğinin artmasından rahatsız olduğunu ifade etti.

İmam Hatip Liselerini, bazı siyasi partilerin “arka bahçesi” şeklinde niteleyenlere tepki gösteren Öksüz: “Bilmiyorlar ki İmam Hatipler ‘arka bahçe’ olamaz. İmam Hatipler milletin ‘has bahçesi’dir, ümmetin, insanlığın, iyiliğin ‘has bahçesi’dir.” dedi.

Öksüz, imam hatiplilere büyük görevler düştüğünü dile getirerek, şöyle devam etti:

“Şımarıklık etmemeye, eldeki nimetlere nankörlük etmemeye ve onların şükrünü eda etmeye dair hassas olmalı, çok çalışmalı, çok gayret etmeliyiz. Bir ‘İmam Hatipli’ Birleşmiş Milletler’in göbeğinde ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diye haykırıyor. Milli irade temsilcileri, dünyanın neresinde kanayan bir yara varsa oraya koşuyor. Myanmar’da, Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da yaşananları görüyoruz. Niye yaratıldığının, niye var olduğunun, ne için yaşadığının ve ne için bu dünyadan göçüp gittiğinin idrakinde olan imam hatipliler olarak, dünya bunları yaşarken bizler ucuz hesaplara, dünyalık kaygı ve kavgalara hayatımızı ve gönlümüzü esir etmeyelim.”

Törende selamlama konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, İmam Hatip neslinin iyi ve güzel olanın hikâyesini yazmaya devam edeceğini, 15 Temmuz gibi önemli bir konunun belirlenmesinin de sevindirici olduğunu dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

GENÇLERE TAVSİYEM OKUMAKLA KALMAMALARI YAZMAYA DA ÖNEM VERMELERİ

Selçuklu Belediye Başkanı İbrahim Uğur Altay ise, milletin hayrına olan her türlü sivil girişime destek verdiklerini, TİMAV’ın ise Konya’nın en çok çalışan ve proje üreten sivil toplum kuruluşlarından biri olduğunu söyledi.

Altay dereceye giren öğrencileri tebrik ederek şunları söyledi: “Selçuklu Belediyesi olarak sivil toplum kuruluşlarımız, dernek ve vakıflarımız ile ortak projeler yürütüyoruz. TİMAV ile birlikte yaptığımız bu yarışmanın 15 Temmuz ruhunu yansıttığına şahitlik ediyorum. Gençlerimize tavsiyem okumakla kalmayıp yazmaya da önem vermeleridir.”

EN SAĞLAM TEMELLERİ İMAM HATİP’TE ALDIM

Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta da bir İmam Hatip Lisesi mezunu olarak törene katılmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Eğitim hayatında karşılaştığı zorlukları, tıp fakültesinde okurken başörtüsü nedeniyle okuldan atıldığını anlatan Usta, “Bugün bir milletvekili olarak sizlerin karşısına çıkmaktan onur duyuyorum” diye konuştu.

“Davamdaki, önümdeki zorlukların karşısında dik durabilmemdeki en sağlam temelleri ben İmam Hatip’te aldım” diyen Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da İmam Hatip Lisesi mezunu olduğunu hatırlatarak, kendisini şükranla yad etmek gerektiğinin altını çizdi.

Törende, Konya Mümine Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Mürüvvet Özpehlivan’a birincilik, Samsun Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Edanur Batum’a ikincilik, Trabzon Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Bilge Sena Bulut’a da üçüncülük ödülü verildi. Ayrıca 5 öğrenciye de mansiyon ödülleri takdim edildi.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz