2018 Senesinde Apple Şirketinden Neler Tanıtılacak?

0
189

Başarılı bir yıl geçiren Cupertino merkezli teknoloji devinin 2018 yılındaki atılımları merak ediliyor. Apple 2018 yılında acaba neler tanıtacak?

Apple, geçtiğimiz yıl birçok yeni ürün tanıttı. Bunlar arasında en çok dikkat çeken hiç kuşkusuz neredeyse çerçevesiz OLED ekrana sahip iPhone X oldu. Bunun dışında ilk akıllı hoparlörü HomePod, 10.5 inçlik iPad Pro, LTE destekli yeni Apple Watch gibi ürünler de kullanıcıların ilgisini çekti.

Şirketin tanıttığı ürünler 2018 yılı için de ipuçları taşıyor. Apple 2018 yılında Face ID‘li iPad, ikinci nesil iPhone X, AirPods 2 ve Apple Watch 4 gibi ürünleri tanıtabilir. Analistlerden gelen raporlar temel alınarak Apple’ın 2018 yılında şu ürün ve yazılımları tanıtması bekleniyor.

HomePod
HomePod, Amazon Echo ve Google Home gibi mevcut akıllı hoparlörlerle rekabet edebilmek için tasarlanan Apple’ın ilk Wi-Fi bağlantılı akıllı hoparlörü. Aralık ayında piyasaya çıkması gerekiyordu. Apple, lansmanını 2018’in başında bir tarihe erteledi.

HomePod A8 çipi ile mekanı kolayca analiz ederek sesi ona göre ayarlayabiliyor. HomePod’un Siri desteği bulunmakla birlikte Apple Music aboneleri için entegrasyon imkanı sunuyor. 349 dolar fiyat etiketine sahip olması beklenen HomePod, bu yılın ilk aylarında piyasa sürülebilir.

Üç yeni iPhone
Apple, 2017’de üç iPhone modeli tanıttı: iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus. Analist raporları 2018 yılında da üç yeni model göreceğimizi gösteriyor.

Analistlerin iddialarına göre Apple 2018 yılı Eylül ayında ikisi OLED ekranlı premium model, bir tanesi de LCD ekranlı daha düşük fiyata sahip model olmak üzere üç yeni iPhone ile karşımıza çıkacak. Premium modellerin 5.8 ve 6.5 inç ekranlara sahip olmaları muhtemel. Diğer modelin ise 6.1 inç LCD ekranlı olacağı tahmin ediliyor.

Apple 2018
KGI analisti Ming-Chi Kuo’ya göre, bu üç iPhone modeli de uçtan uca çerçevesiz bir ekrana, Face ID ve TrueDepth kamera sistemine sahip olacak. Bu iddia doğruysa yeni iPhone’lar ile birlikte ana ekran tuşu ve Touch ID tarih olacak.

Kuo’ya göre 6.5-inç OLED modeli, inç başına 480 ila 500 piksel sunarken, 5.8-inç modelin inç başına 458 piksel sunan bir ekrana sahip olacak. Kuo’nun Apple ürünleri hakkındaki tahminleri genellikle doğru çıkıyor.

Analist geçtiğimiz yıl Ocak ayından beri yeni iPhone ile ilgili yayınladığı raporlarında 5.8 inç çerçevesiz OLED ekrandan, L şeklinde çift pilden, kablosuz şarj teknolojisinden ( üç modelin de destekleyeceği konusunda ısrar etmişti) ve yüz tanıma sisteminden bahsetmişti. Kuo’nun işlev alanı dışındaki tüm iddiaları doğru çıktı.

iPhone X ile Apple, iPhone için isimlendirme düzenini değiştirdi. Bu yüzden 2018 yılının iPhone modellerinin isimlerini tahmin emek zor. Tanıtıma kadar muhtemelen iPhone XI ve XI Plus olarak anılacaklar. LCD ekranlı model ise iPhone 8s ya da iPhone 9 adını alacak.

iPad Pro
Bloomberg’e göre iPhone X ile tanıtılan TrueDepth kamera sistemiyle güçlendirilmiş ince çerçeveli, ana ekran butonu olmayan ve Face ID teknolojisine sahip premium bir iPad Pro gelebilir.

Apple 2018
Daha hızlı bir işlemci ve Apple tarafından üretilen özel GPU da yeni tablet için söylentiler arasında. Ancak teknik ve finansal kısıtlamalardan dolayı OLED ekran beklenmiyor. Ekran boyutu olarak Apple 10.5 inç ve 12.9 inçten vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Yeni iPad Pro’nun Eylül ayında tanıtılması bekleniyor.

Uygun fiyatlı iPad!
Apple, 2017’de en düşük fiyatlı beşinci nesil 9.7 inç ekranlı iPad’i tanıttı. Bu iPad’in 32GB modeli 329 dolar fiyatla satışa sunuldu. Apple Pencil desteği, ProMotion ekran teknolojisi gibi özellikleri ve iPad Pro kadar ince olmasa da A9 işlemciye sahip iPad, güçlü bir cihaz.

Apple 2018
İddialara göre Apple 2018’de 259 dolar fiyat etiketine sahip bir iPad tanıtabilir. Bu, Apple’ın daha düşük maliyetli tablet pazarında daha iyi rekabet etmesini sağlayacak. Eğer şirketin böyle bir planı varsa yeni iPad’in Mart ayında tanıtılması muhtemel.

Apple Watch Series 4
Apple, her yıl Apple Watch’ın yenisini tanıttığı için bu yıl dördüncü nesil Apple Watch’ın piyasaya sürüleceğini söyleyebiliriz. Şirket son iki yıldır Eylül ayında yeni iPhone ile birlikte yeni akıllı saatini de tanıtıyor. Bu sebeple muhtemelen yeni Apple Watch da Eylül ayında gelecek.

Apple 2018
İddialara göre Apple, yeni Apple Watch’ta mikro LED ekranlar kullanacak. Mikro LED ekranlar geliştirilmiş renk yelpazesine ve parlaklığa sahip olduğu için Apple Watch tutkunları daha ince bir ekran kullanma imkanına sahip olacaklar.

Apple, Apple Watch için EKG işlevselliğini test ettiği ediyor. Bu da dördüncü nesilde yeni sensörlerün eklenebileceği anlamına geliyor. Bu özellik, kullanıcıların düzensiz kalp atışlarını daha iyi tespit edebilmelerini sağlayacak. Bu işlevselliğin 2018’de kullanıma hazır olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

Apple, kan şekeri izleme tekniklerini de test ediyor. Ancak bu özelliğin yeni nesil Apple Watch’a hazır olması şimdilik mümkün görünmüyor. Apple, yerleşik algılayıcılara sahip bantları patent altına aldığından dolayı dördüncü nesilde olmasa bile ileriki yıllarda yeni bir çok özelliğin Apple Watch’a ekleneceğini söyleyebiliriz.

AirPower kablosuz şarj cihazı
iPhone 8, iPhone 8 Plus ve X ile ilk kez Qi tabanlı endüktif şarj desteğini sunuldu. Böylece bu cihazlar Qi sertifikalı şarj cihazlarıyla şarj edilebiliyor. Henüz Apple tarafından piyasaya sürülmüş bir şarj cihazı yok. Ancak Apple’ın Eylül ayında tanıttığı bir aksesuar mevcut.

Apple 2018
AirPower olarak adlandırılan Apple’ın kablosuz şarj cihazı Apple Watch, AirPods ve iPhone X, iPhone 8 veya iPhone 8 Plus‘ı aynı anda şarj edecek şekilde tasarlanmış. AirPower’ın ne zaman piyasada olacağı ve fiyatı belirsiz. İddialara göre bu cihaz 199 dolar fiyat etiketine sahip olacak.

Yeni Nesil AirPods
Apple, Eylül ayında AirPods’un kablosuz olarak şarj edilmesini sağlamak için tasarlanan AirPower şarj cihazının yanında 2018’de çıkan ikinci nesil AirPods kutusunu tanıtmıştı.

Apple 2018
Apple 2018 yılının ikinci yarısında yeni AirPods’u piyasaya çıkaracağı düşünülüyor. Yeni AirPods’ta hangi değişikliklerin yapılacağı konusunda KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo‘nun tahminleri dışında herhangi bir bilgi yok.

Daha iyi Bluetooth bağlantısı, geliştirilmiş bir W1 yongası ve yeni renk seçenekleri Kuo’nun yeni AirPods’tan beklentileri.

iMac ve iMac Pro
Apple, iMac’i her yıl yenilediği için Intel’in 8. nesil Coffee Lake işlemcisi ile güncellenmiş 21.5 ve 27 inçlik yeni iMac’leri görme olasılığımız yüksek. Intel’in yeni işlemcisi ile güçlendirilmiş yeni iMac, önceki nesilden % 32 daha hızlı olacaktır. iMac Pro Aralık ayında piyasaya sürüldüğü için 2018’de yeni bir iMac Pro’nun çıkıp çıkmayacağı belli değil.

MacBook ve MacBook Pro
Apple’ın bu yıl 8. nesil Kaby Lake Refresh yongaları ile güçlendirilmiş, daha hızlı RAM ve SSD’lere sahip Macbook ve MacBook Pro tanıtma ihtimali yüksek.

Apple 2018
Her iki bilgisayarın da tasarımı 2016’da değiştiği için 2018’de herhangi bir tasarım değişikliği beklenmiyor. Apple yeni dizüstü bilgisayarlarını 2017’de olduğu gibi muhtemelen Haziran ayındaki geliştirici konferansında tanıtacak.

Yeni iPhone SE
2016 ilkbaharında piyasaya sürülen 4 inçlik iPhone SE, küçük ekran seven kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi gördü. İkinci nesil iPhone SE beklentileri olsa da konu ile ilgili somut ve güvenilir iddilar mevcut değil.

Apple 2018
Önceki nesil ile ilgili birçok rapor yayınlanmasına rağmen iPhone SE 2 için Tayvan Economic Daily News dışında güvenilir kaynaklardan gelen bir bilgi yok.

Tayvan Enonomic Daily News’in, tedarik zincirlerine dayandırdığı iddiasına göre iPhone SE 2, bu yılın ilk yarısında Tayvanlı üretici Wistron’un Hindistan’daki fabrikalarında üretilecek.

Yeni iPhone SE’nin A10 yongası, 2GB RAM, 12 megapiksel arka kamera, 5 megapiksel ön kamera ve daha ince çerçevelere sahip olacağı iddia ediliyor.

Yazılım güncellemeleri
Apple, 2018 yılında her yıl olduğu gibi Haziran ayındaki WWDC’de iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV için yeni yazılımlarını tanıtacak.

Apple 2018
iOS 12, macOS 10.14, watchOS 5 ve tvOS 12‘de hangi özelliklerin yer alacağı ile ilgili herhangi bir bilgi yok. Tabiki Apple’ın yeni donanımlarında olduğu gibi yazılımları için de ortaya atılan bazı iddialar mevcut.

Bloomberg’e göre Apple, geliştiricilerin tüm yazılımlarda çalışan uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyan evrensel bir uygulama çözümü üzerinde çalışıyor. Şu anda geliştiriciler, iOS ve macOS için ayrı ayrı uygulamalar geliştirmek zorundalar.

Birleştirilmiş bir uygulama sistemi, geliştiricilerin iPad, iPhone, Mac, Apple Watch ve Apple TV’de daha az çaba harcayarak tek bir uygulama oluşturabilecekleri anlamına geliyor.

Bloomberg Apple’ın evrensel uygulama değişikliğini ilk olarak iOS 12 ve macOS 10.14’te kullanıma sunacağını düşünüyor. Yazılım güncellemeleri ile ilgili bilgiler muhtemelen Mart ayından itibaren sızdırılmaya başlayacaktır.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz