2018 Tekonlojik Gelişmeler ve Daha Fazlası Bu Sitesinde

0
253

Her geçen gün çok hızlı bir şekilde yaşanan teknolojik anlamdaki gelişmeler birçok anlamda insanların yaşamlarını etkilemeye devam etmektedir. Her ne kadar çok başarılı bir süreç olsa da bazı durumlarda teknolojinin hızlı gelişmesi olumsuz durumları da beraberinde getirebilmektedir. Eskiye nazaran çok daha kolay olan insan hayatında die ne demek diye çeşitli uygulamaları yazılmasıyla milyonlarca bilgi aynı saniye içinde alınabilmektedir. 2018 yılında da bu gelişmeler devam edeceğe benziyor. Birçok farklı konu üzerinde gelişme kaydedilmesiyle birbirinden çok farklı unsurların var olacağı tahmin ediliyor. Bunların başında ise yapay zekâ geliyor. Bilgisayar tarafından kontrol edilen robotun çeşitli anlamda ortaya koyabilmesi muhtemel olan faaliyetlerde zekâ gücünü kullanabilmesi de beraberinde birçok tartışmayı getirdi. Ancak 2018 yılında yapılacak çeşitli çalışmalarla bu zekanın çok daha büyütülmesi ve her alanda kullanılabilmesi mümkün gözüküyor. Google Alphago isimli yapay zekaya sahip bilgisayarın dünyanın en iyisi olarak kabul edilen “Go Play” oyuncusunu yenmesi de bunun bir göstergesi konumunda bulunuyor. Çok daha yüksek oranda gelişme göstermesi durumunda robotların insanlara gereksinim duymayacağı da şimdiden konuşulan konular arasında yer alıyor.

Taksiler için en büyük sorun olan Uber sistemine benzer bir durum IBM Watson Programı üzerinden de sunulmaktadır. Hukuki anlamda yaşanan tüm sorunların çözümünde yardımcı olan program nedeniyle avukatlara başvuru oranında ciddi düşüşler yaşandığı Amerika kaynaklarınca tespit edilmiş durumda. Aynı zamanda avukatlar tarafından yapılan çözüm yolları ve önerilerin doğruluk payının %70 olduğu da biliniyor. Bu program ise %90 doğruluk vaat ediyor. Bundan dolayı 2018 ile birlikte avukat sayılarında da ciddi düşüşler yaşanacağı şimdiden açıklanmış durumda. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan programlar aracılığı ile her türlü hizmet verilmesi mümkün hale geliyor. Bu durum online İngilizce kursları içinde geçerli durumda. www.konusarakogren.com sitesi üzerinden sizlerde çok daha pratik ve rahat bir şekilde İngilizce öğrenebilirsiniz. Kurslara gidilmesine gerek olmadan istenilen zaman diliminde ve yerde öğrenmek mümkündür.

2018 yılının belirleyici olacağı konulardan bir tanesi de şoförsüz araç kullanımı. Her ne kadar birçok testi yapılmış olsa da 2018 yılı itibariyle yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması öngörülüyor. 2020 yılında ise otomobil endüstrisinin tamamen bu şekilde olacağı kabul ediliyor.  Bu sistemle birlikte ise kişilerin özel araçlarının olmasına gerek olmayacak. Telefon üzerinden araç talep edilmesiyle istenilen konuma araç gönderilecek. Park sorunu olmamasını da beraberinde getiren bu teknolojik gelişmeyle istenilen yere hizmet götürülecek. Mesafe ücretinin tahsil edilmesiyle araçlar yerlerine çekilecek. Aynı zamanda taksilerinde kalmamasına sebep olacak bu teknolojik gelişmenin nasıl sonuçlar vereceği ise yapılan simülatörlerle ortaya konmaya devam ediyor. Bu düzenlemenin en önemli faydalarından bir tanesi ise araç sayısının azaltılması olacak. %90 oranında araçların azalacağı da tahmin edilen durumlar arasında bulunuyor. Herkese ait özel aracın olmamasıyla dünyanın çok daha yaşanabilir bir yer olacağı savunuluyor. Avrupa’nın her yerine İngilizce Türkçe sözlük uygulamalarıyla gidilebilmesini mümkün hale getiren teknolojinin baş döndüren gelişmelerinin nereye varacağı ise büyük merak konusu. Yapılan araştırmalarda her yıl 1 milyondan fazla kişinin trafik kazalarında öldüğü ortaya konmuş durumda. Bundan dolayı çok daha profesyonel oto pilotlarla yapılan araç sürümlerinin dikkatli olması da teşvik edici nitelikte. Şoförsüz araçlarda kaza oranının 10 milyon kilometrede bir olmasından dolayı kayıpların azalacağı da biliniyor. Ancak bu durumdan olumsuz etkilenecek mesleklerden bir tanesi de kuşkusuz sigorta şirketleri olacak. Her yıl milyonlarca aracın kaza yapmasıyla önemli oranda gelir elde eden şirketlerin akıbeti de taksicilere benzer nitelikte bulunuyor.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz