Adil Kullanım Kotası (AKK) İçin Son Tarih 2018 Olarak Belirlendi

Adil kullanım kotası kalkıyor mu sorusuyla gündem bir süredir meşgul. Fakat bu noktada tam olarak bir karara varılıp varılmadığı halen merak ediliyor. Sonuç olarak net açıklamayı BTK başkanı Ömer Fatih Sayan yaptı.

0
634

Uzun süredir AKK ya da AKN yani adil kullanım noktası tartışmaları sürerken son noktayı BTK başkanı bir kez daha koydu. İnternet servis sağlayıcılarla masaya oturarak AKK kaldırılması hakkında mevzuatı kamuoyuna sundu. Buna mobil operatörlerde dahil olurken herkesin dikkatini operatörlerin tutumu çekti.

Bilhassa servis sağlayıcıların sıcak bakmadığı Adil kullanım kotasının kaldırılmasına BTK net duruşuyla tavrını belli etti. Başkan Ömer Fatih Sayan yaptığı açıklamalar ve verdiği röportajlarda özellikle AKK 2018’de kalkıyor açıklamasını yapmaktan çekinmedi. Bunun için net verdiği tarih ise 2018’in son çeyreği oldu.

Ortalama 1,5 yıl daha hayatımızda kalacak olan adil kullanım kotası sonrasında tamamıyla ortadan kaybolacak. Aradığımız internet hızlarına ya da fiber internetin keyfine varmamızı engelleyen adil kullanım noktasının kaldırılmasıyla Türkiye’de internet altın çağını yaşamaya başlayacak.

En azından şu sıralar mobil operatörler ve internet servis sağlayıcıları altyapısal anlamda gereklilikleri BTK tarafından almışlar. Bunları uygulamaları içinse önlerinde ortalama bir senelik süreleri var. Sonrasında AKK olmadan internetin keyfini sürebileceğiz. Sürecin bu kadar geç olarak lanse edilmesi ise teknik altyapının yeterli noktaya getirilmesi için gereken zamanla alakalı olduğunu düşünüyoruz. Yapılan açıklamaların tamamı maksimum sürecin 2018’in son ayları olduğu yönünde.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz