Apple Şirketinin Ürünlerinin Yalnızca Zenginlere Yapılmadığını Açıkladı

0
204

İlk önce iPhone X modeli olmak üzere yeni bazı ürünlerini duyurmadan öncesinde Apple şirketinin CEO’su  görevindeki Tim Cook, çıkartmış oldukları ürünler ile ilgili çok ilginç açıklamalar yaptı.

Cook, Apple ürünlerinin sadece elit insanlar için üretilmediğini söyledi.

Apple’ın dün Türkiye saatiyle 20:00’de başlayacak büyük etkinliğinde iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, Apple Watch Series 3 ve Apple TV (2017) gibi yeni ürünlerini kullanıcılara tanıttı. Yeni iPhone’un ABD’de 1000 doların üzerinde fiyat etiketine sahip olacağı söyleniyor. Apple CEO’su Tim Cook ise, bu konuda hakkında görüşlerini dile getirdi.

Cook’a Apple ürünlerinin yüksek fiyatları sorulduğunda, “Yüksek fiyat diye bir şey yok ve ben bu kelimeleri kullanmayı tercih etmiyorum. Bizden çok daha yüksek marjlara sahip şirketler var. Ürünlerimizin gerçek değeri için fiyatlandırma uyguluyoruz ve en iyi ürünleri yapmaya çalışıyoruz, kalite peşinde koşan diğer insanları küçümsemiyoruz, iş modelimiz budur.” dedi.

Tim Cook firmasına ve ürünlerine sıkı sıkıya sarılıyor. Gerçek şu ki, Apple’ın tüm geçmişi, premium fiyatlarla birinci sınıf ürünler satmaya dayandı. Ve elbette bazı şirketler Apple’a kıyasla daha yüksek marjlara sahip olmakla birlikte, Apple’ın gelirinin büyük kısmı ise ürettiği akıllı telefonlardan geliyor. Diğer telefon üreticileri ise Apple’ın son 10 yıl içinde iPhone’la elde ettikleri marjları kıskanıyorlar.

Cook daha sonra Apple’ın ürünlerinin sadece zenginler için olmadığını ileri sürdü ve “Ancak, ürün gamımıza bakarsanız, bugün 300 doların altında bir iPad satın alabilirsiniz. Aynı fiyat skalasında ve hangisini tercih ettiğinize bağlı olarak değişen aralıklarda bir iPhone satın alabilirsiniz. Ve bunlar zenginler için değil.” dedi.

Adil olmak için makul bir nokta var. Bazıları Apple’ın zenginler için ürünler üretmediği fikrine kapılmakla birlikte gerçek şu ki Apple son yıllarda iPhone’ları herkes için uygun fiyatlı hale getirmek için daha iyi bir iş çıkardı.

 

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz