Astronotların Kemik Kaybı Yaşayabileceği Açıklandı

0
170

Uzay radyasyonu ve de mikrogravitenin astronotlar üstünde yer alan etkisine yönelik olarak yeni bir araştırma gerçekleştirildi.

Elde edilen sonuçlara göre uzay radyasyonu, astronotların sağlık durumunda olumsuz etkilere yol açabilir.

Uluslararası Uzay İstasyonunda’ki astronotlar, mikrogravite ve radyasyonun birleşik etkileriyle kemik ve kas kaybına uğrayabilirler. Elde edilen yeni bulgular, NASA mühendislerinin radyasyonun etkilerini azaltmayı nasıl planladığı konusunda önemli bilgiler içeriyor. Mars’a insanlı bir gezi ve diğer uzay görevleri için mikrogravite ve radyasyonun etkilerine yönelik araştırmalar devam ediyor.

Kaslar gibi, kemikler de dinamik bir dokudur. Yük artarsa, bu talebi karşılamak için kemikler büyür. Ancak, ağırlıksız bir çevrede kaslarda atrofi (ufalma) ve kemiklerde yoğunluk kaybı gerçekleşir. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden liderliğindeki araştırmacılar, hareketleri kısıtlanan fareler üzerinde çalışarak mikrogravite ortamı simüle etti. Uzayda tecrübeli türden radyasyona maruz bırakılan diğer bir grup fare özgürce dolaşmaya bırakıldı. Mikrogravite koşulları hem kas hem de kemik kaybına yol açarken, radyasyonun tek başına sadece kemik kaybı oluşturduğu sonucuna varıldı.

Uzay radyasyonu
Araştırma ekibinin liderlerinden Donahue, astronotların yaşadığı kemik ve kas kaybının, doktorların yaşlanan insanlarda gördüklerine benzer olduğunu söylüyor. Gelecekte, mikrogravitenin insan biyolojisini nasıl etkilediğini anlamak, yaşlanmanın kas ve kemik üzerindeki etkileri ile ilgili önemli bilgiler ortaya koyabilir.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz