Atak Helikopteri İle Beraber Türkiye’nin Tarihinde Bir İlk Yazılmakta

0
177

Ülkemizin coğrafi ve de iklim koşullarına göre tasarlanmış olan T-129 isimli Atak taarruz ve de taktik keşif helikopterinin Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne teslimatı sürerken, yetkililerin almış olduğu karar ile Türkiye tarihinde bir ilke daha imza atıldı.

Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hava savunma sistemlerini güçlendirmek için alınan karar doğrultusunda, jandarmaya 18 adet, emniyete ise 9 adet helikopter verileceği öğrenildi.

Türkiye tarihinde bir ilk niteliğinde olan bu karar neticesinde, jandarma ve polis envanterinde ilk kez saldırı helikopterine yer verilecek. Böylece Kara Kuvvetleri için 59 olarak belirlenen üretim sayısına, jandarma ve emniyet için üretilecek helikopterlerde eklenince sayı 86’ya çıkmış oldu.

Şu anda terörle mücadele alanında etkin bir şekilde kullanılan T-129 Atak helikopteri, gelişmiş kamera sistemi ve hedefleri uzaktan tespit ederek nokta atışlar yapılabilmesine imkan tanımasıyla büyük beğeni kazanıyor.

Ayrıca, T129 Atak’ta kazanılan bilgi birikimi ve tecrübeden faydalanarak tamamen yerli imkan ve kabiliyetlerle üretilen bir helikopter geliştirmek hedefiyle Atak 2 için çalışmalara başlandığını hatırlatmak isteriz.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz