Avrupa Birliği İçerisinde Ücretsiz Bir İnternet Dönemi Başlayacak

0
183

Üye ülkelerde yer alan halka açık alanlar içerisinde reklamsız ve de kişisel verilerin bir güvence altına alınmış olduğu ücretsiz internet ile ilgili proje onaylandı.

Strazburg’da toplanan Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Portekizli Sosyal Demokrat üye Carlos Zorrinho’nun WiFi4EU olarak bilinen üye ülkelerde kamuya açık alanlarda ücretsiz ve güvenli internet bağlantısını öngören tasarısını oylayarak kabul etti. 98’e karşı 582 üyenin kabul oyu verdiği tasarı hakkında 9 üye de çekimser oy kullandı.

Zorrinho, WiFi4EU projesi yakında tüm Avrupa’da gerçeğe dönüşecek güçlü bir siyasi hedefti. diyerek Avrupa Birliği içerisinde geliri ve sosyal statüsüne bakılmaksızın tüm vatandaşların eşit kalitede internet erişimine sahip olacağını kaydetti. Kabul edilen tasarıya göre, ilk etapta Avrupa Birliği içindeki 6 binden fazla noktada hastaneler, kütüphaneler, resmi kuruluşlar ve alışveriş merkezleri başta olmak üzere halka açık alanlarda ücretsiz internet bağlantısı sağlanacak.

Ücretsiz internet bağlantısında reklam olmayacak ve veri güvenliği temin edilecek. Projeyi hayata geçirecek şehirler ilk gelen alır yaklaşımıyla seçilecek ve en az 3 yıl projeyi mali desteksiz yürütebilme kapasitesine sahip olanlar tercih edilecek. Avrupa Birliği, yapılan harcamaları daha sonra karşılayacak. İnternet bağlantısını yerel dil ve bir başka Avrupa Birliği resmi dilinde sunan belediyeler proje desteği kabulünde tercih nedeni olacak.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz