Beynin Nasıl Çalışıp Çalışmadığı Yeni Teknolojiyle Açığa Çıkıyor

0
203

Yeni bir tane termal görüntüleme tekniği geliştirmiş olan araştırmacılar, beyinin tam olarak ne kadar çalışıp çalışmamakta olduğunu anlamanızı sağlayabilecek bir görüntüleme sistemini geliştirdi.

Bu yazıyı okurkan ne kadar yoğunlaşıyorsunuz? Öğrenmek için çok belirgin olmayan bir yol vardır. Akıllı termal görüntüleme tekniği, gizli biliş seviyelerinizi okuyabiliyor. Avustralya, Almanya ve Japonya’dan uluslararası bir grup mühendisin yaptığı yeni bir araştırma projesi etkileyici sonuçlar ortaya çıkardı.

Ekip, bir yazılım desteği ile zihinsel aktiviteleri gözlemleyebiliyor. Yazılım, sıcaklığın kişinin yüzünde nasıl dağıldığını analiz ederek bilişsel yükü tahminiö ediyor.

Melbourne Üniversitesinde Bilgi İşlem ve Bilgi Sistemleri Okulunda öğretim görevlisi olan Eduardo Velloso, “Bilişsel yükü tahmin etme, yani kullanıcının belirli bir görev için ne kadar zihinsel çabayı harcadıklarını yeni bir yolla araştırdık. Bunu yapmak için termal kamera kullanıyoruz. Normal bir kamera tarafından çekilen bir görüntüde her piksel, termal kamera tarafından çekilen görüntüde bir renge karşılık gelirken, her piksel bir sıcaklık değerine karşılık da geliyor. Sistemimizde, kullanıcının termal sıcaklık imzasını bir termal kamera ile çekiyoruz.” dedi.

 

Araştırmacılar yazılımla sıcaklığın bir kişinin yüzünde nasıl dağıldığını otomatik olarak analiz edip bilişsel yüklerini tahmin edebiliyor. Bu, kanın vücuda farklı bilişsel ve duygusal hallerde akma biçimine bakılarak tespit ediliyor. Velloso sözlerine şu şekilde devam etti: “Korktuğumuzda, koşmamıza yardımcı olması için kanımız bacaklarımıza doğru akıyor ya da utandığınızda kan yüzünüze gider kızarırsınız. Benzer bir şekilde, zor bir göreve rastladığımızda, kanımızın yüzümüzde nasıl dağıldığına, dolayısıyla yüz ısısı imza üzerinde de bir değişikliğe neden olur.” dedi.

Uzun süredir Velloso, teknolojinin eğitim gibi çeşitli alanlarda kullanılabileceğini söyledi. Örneğin, termal görüntüleme ile donatılmış bir web kamerası öğrencileri çalışırken izler ve zorluklarla ne zaman karşılaştıklarını açığa çıkarabilir. Böylece hangi öğrencinin odaklanmakta sorun yaşadığı kolaylıkla anlaşılabilir.

Ekip, şu an algoritmayı geliştirmeye ve sistemin daha stabil çalışması için çalışmalarına devam ediyor.

 

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz