Bridgestone, Robotlar İçin Yapay Kas Geliştirdi!

Bridgestone, özellikle doğal afetlerin sıkça yaşandığı bölgelerde kullanılacak olan robotlara özel olarak üstün performanslı, özel bileşenler içeren yapay kas geliştirdi.

0
417

Daha önce depremlere karşı binaları korumak amacıyla sismik izolatörler geliştiren Bridgestone, doğal afetlere karşı geliştirilecek korunma teknolojileri alanında yeni bir ürüne daha imza atmak üzere.

Yakın gelecekte afet durumlarında yoğun şekilde kullanılacak olan robotlar için hidrolik tahrikli ve üstün performanslı bir yapay kas Bridgestone tarafından geliştirildi. Tokyo Teknoloji Enstitüsü işbirliği ile iki yılda ortaya çıkan bu yeni ürünle artık robotların da insan kasına benzer özellikte bir yapay kasla hareket kabiliyetlerinde artış sağlanması planlanıyor.

Kauçuk bir tüp kullanılarak geliştirilen yapay kas çok güçlü bir yapıya sahipken oldukça hafif olmasıyla dikkat çekiyor. Elektrikli motorlar ve hidrolik silindirlerden 5 ile 10 kat daha fazla güç oluşturabilen bu yapay kas teknolojisi sayesinde bugüne dek en kompakt ve enerji bakımından en verimli robotlar üretilebilecek.

Geliştirilen yapay kas teknolojisi sayesinde yakın gelecekte çok güçlü ancak boyut olarak oldukça küçük robotlar üretilebilecek.

Bridgestone’un ürettiği yapay kas teknolojisi ile geliştirilen robotların afetleri önleme, acil müdahale ve kurtarmagibi toplumsal etkisi olan durumlarda kullanılması hedefleniyor.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz