Bu Android OS İçerisinde Google Olmayacak

0
216

Ücretsiz ve de Açık Kaynaklı Yazılım (FPSS) kullanımıyla sınırlı bulunan Android komple değişik bir haliyle karşımıza çıkacak olabilir.

Mandrake Linux geliştiricisi Gaël Duval, eelo adını verdiği ve içerisinde Google olmayan Android sürümü ile dikkatleri üzerine çekiyor.

eelo’nun temel amacının kullanıcıları veri köleliğinin bir kader olmadığı konusunda bilgi sahibi yapmak olduğunun altı çiziliyor. eelo veri gizliliğine önem veren kullanıcılar için güvenilir bir alternatif olacak. Google ve diğerlerinden mutlu olmayan Duval, bu şirketlerin çok büyük olduğuna ve kullanıcıları takip ettiğine dikkat çekiyor.

İşletim sistemi başlangıçta mobil telefonlar, akıllı telefonlar ve ilgili web hizmetleriyle gelecek. Uzun vadede ise PC işletim sistemleri, kişisel asistanlar ve web API’leri dahil olmak üzere tam bir dijital ekosistemin sağlanması hedefleniyor.

3 yıllık bir yol haritası çizen şirket, ilk yılda bazı cihazlar için indirilebilir bir ROM ve çeşitli web servislerini kullanıcıyla buluşturmayı istiyor. İkinci yılda ise PC için eelo OS çıkışı planlanıyor. Üçüncü yılda ise mobil işletim sistemi ve web servislerinin ikinci sürümlerinin akıllı telefon ve dijital asistanlar ile piyasaya sürüleceği ifade ediliyor.

Hali hazırda mobil işletim sisteminin bir prototipi üzerinde çalışılmaya başladığı ve yeni geliştirilen BlissLauncher 2’nin bunun bir meyvesi olduğu belirtiliyor. Şirketin akıllı telefon ve web servisleri çalışmalarına başlaması için Kickstarter üzerinden kitlesel fonlama arayışına girişilmiş durumda.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz