Bu Çip Kanser Hücrelerini Tespit Etmekte

0
195

Michigan Üniversitesi kanserli lan hücreleri ve de kanda yer alan saldırgan hücreleri tespit edebilen, tedavi sürecini belirleyebilmekte olan çip ürettiler.

Michigan Üniversitesi’ndeki Madeline, Sidney Forbes Onkoloji Profesörü ve Max Wicha kandaki saldırgan kanser hücrelerini tespit eden labirent şeklinde kanallar oluşturan çip ürettiler. Çalışma Hücre Sistemlerinde Dolaşan Tümör Hücrelerinin Etiketsiz Serbest İzolasyonu için Yüksek Verimli Mikroakışkan Labirent adıyla yayınlandı.

Spiral şeklindeki kanallarla oluşturulan eski çipler, kanser hücrelerinin beyaz kan hücrelerine bulaşmasına neden oluyordu. Labirent çipte ise kanda bulunan hücreler boyutlarına göre spirallerde birikiyor ve kanser hücrelerinin beyaz kan hücrelerine bulaşmasına engel olunuyor.

Labirent çipi test etmek için meme kanseri olan hastaların kanlarından alınan kanser kök hücre gen işaretlerini kullandılar. Yapılan teste çip tümör tespit etti. Yapılan açıklamalarda çipte kullanılan yeni yöntemle birlikte daha hızlı kanser hücreleri tespit edilip daha isabetli tedaviler uygulanabileceği belirtildi.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz