Cassini Tarafından Satürn’ün Ses Kaydı Ortaya Çıkarıldı

NASA'nın yıllar önce Satürn'ü incelemek için uzaya gönderdiği Cassini adlı uzay aracının Satürn çevresinde keşfi devam ederken ilginç gezegene ait ses kaydı ortaya çıktı.

1
561

NASA‘nın uzay aracı Cassini, Satürn gezegeni ile ilgili ilginç keşiflerine devam ediyor. Yeni gelen bilgilere göre Cassini, Satürn’ün ses kaydınıda ortaya çıkardı.

26 Nisan’da Satürn ile gezegeni çevreleyen halkalar arasında yer alan bir boşluktan geçen Cassini, görevi boyunca yaptığı en büyük dalışlarından birisini gerçekleştirdi. Yaptığı bu dalış esnasında Satürn’e ait yeni görüntüler elde edilirken gezegene ait bazı sesleri kaydetmeyi de başardı.

Yaklaşık olarak 1 dakika süren ses kaydında bir pencereden içeriye dolan güçlü bir rüzgarın sesine benzer sesler kaydedildi. Alınan ses kaydının sonlarına doğru zayıf bip sesleri de duyuldu.

Tam 20 yıl önce 1997’de uzaya gönderilen Cassini uzay aracı 2014 yılından beri dünyaya Satürn ile ilgili kayıt ve bilgi gönderimi yapıyor. Cassini‘nin 2017 Eylül‘de görevini tamamlayacağı da biliniyor.

1 Yorum

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz