Çok Bulaşık Yıkamanın Faydalı Olduğu Açıklandı

0
251

Amerikalı bir takım sağlık uzmanları, belirli bir zaman boyunca yapılmış olan bulaşık yıkama benzerindeki ev işlerinin yaşam zamanını olumlu bir şekilde etkilemekte olduğunu belirtti.

Journal of the American Geriatrics Societ dergisinde yer verilen açıklamalara göre ABD’li bilim insanları, yaşları 65 ila 99 arasına değişen 6 bin kadının katıldığı bir araştırma gerçekleştirdi. Bir hafta boyunca kadınların fiziksel aktivitelerini takip eden bilim insanları, daha sonra 3 yıl boyunca kadınların sağlık durumunu gözlemlediler.

 

Alınan sonuçlar gösterdi ki günün en az 30 dakikasını fiziksel aktivitelere ayıran kadınların ölüm oranı, bunu yapmayan kadınlara nazaran %12 daha düşük. Üstelik bu fiziksel aktivite günde 1 saate çıktığında ölüm olasılığının düştüğü oran %39 oluyor.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, temizlik ve bulaşık yıkama gibi aktiviteler dışında temiz hava yürüyüşünü de bir fiziksel aktivite olarak değerlendirdiler.

 

Araştırmanın başında bulunan Andrea Lacroix, söz konusu durumla ilgili şu açıklamada bulundu: “Uzun zaman boyunca bu tür faaliyetin sağlıklı olmak için yetersiz olduğu düşünülüyordu. Ama şimdi, hafif fiziksel aktivitenin bile kadınlarda ölüm olasılığını azalttığı yönünde kanıtlar var.”

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz