Facebook Platformundan Canını Çok Sıkan Gönderilere Savaş

0
2246

Facebook platformu bu hafta itibariyle kullanıcıları paylaşma ile birlikte etiketleme, beğenme veyahut yorum yapma gibi işlemler gerçekleştirmeye yönlendiren spam ya da etkileşim yemi türünde olan gönderileri yok etmeye başlamış olacak.

Bundan böyle sosyal medya platformunda “Şunu seviyorsanız beğenin/paylaşın/etiketleyin” tarzı gönderileri daha az ve sonrasında belki de hiç görmeyeceksiniz. Facebook algoritmasını aldatan ve bu sayede Haber Akışı’nda öne çıkmayı başaran gönderiler bildiğiniz gibi şirketin baştan beri hoşuna gitmiyor.

Öte yandan şirket, hayır için para toplama veya seyahat tavsiyesi için yardım, öneri, tavsiye bekleyen gönderilerin güncellemeden etkilenmeyeceğinin altını çiziyor. Bunun için yüzlerce hatta binlerce etkileşim yemi türündeki gönderinin incelenip kategorize edildiği belirtiliyor. Ayrıca, farklı türlerdeki etkileşim yemlerinin tespitinin sağlanması için makine öğrenimi modeli kullanılıyor.

Şirket, yayıncılara uyum süresi sağlamak üzere birkaç hafta boyunca art arda etkileşim kuran Sayfalar için daha katı davranılacağını açıklıyor. Bu sayede daha anlamlı ve güvenilir sohbetlerin teşvik edilmesi; spam, sansasyon ve yanıltıcı içeriklerin azaltılması hedefleniyor. Bu yemi sıklıkla kullanan sayfalarda önemli düşüşlerin görüleceğine de dikkat çekiliyor.

Mark Zuckerberg önderliğindeki Facebook, Haber Kaynağı algoritmasını sürekli ele alarak tıklama yemleri, spam, istenmeyen gönderi ve sahte beğenileri azaltmaya çalışıyor.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz