Geleceğin Veri Depolama Çözümünde DNA’lar Kullanılabilir

ABD Columbia Üniversitesi'nde görevli bilim adamlarınca yapılan çalışmalarda yakın gelecekte çözüm odaklı oluşturulmak üzere projelendirilen veri depolama aygıtlarının şekillenmesinde DNA yapısının baz alınabileceği ortaya çıktı.

0
439

Hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmak için elde edilen verilerin saklanabilmesi adına bundan 15-20 yıl öncesinde kullanılan kilobyte boyutlu verilerin saklanmasında disketlerin kullanılması, yerini çok küçük boyutlu USB aygıtlarına hatta taşınabilir disklere kadar değişim gösterdi.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte 4K çözünürlüklü video ve yüksek kalite resimlerin taşınabilmesi, ayrıca saklanabilmesi için inanılmaz boyutlara ulaşan veri depolama alanları gereksinimi doğdu.

Manhattan’da bulunan Columbia Üniversitesi’nde görevli bilim adamları geleceğin veri depolama aygıtlarını oluşturabilmek için gen yapısını yani DNA’nın inanılmaz sarmal yapısını baz alarak çalışmalarına başladı. Oluşturulan veri depolama alanları çok çok küçük alanlarda inanılmaz derecede büyük boyutlu veriler saklanabileceğini gösterdi. Yapılan test aşamalarından olumlu sonuç alan bilim adamları gelecek yıllarda hard diskleri DNA’nın şekillendireceğini belirttiler.

Yeni geliştirilen sistemde sadece 1 gram ağırlığında aygıtta 1 TB hard diskin tam 215 katının daha fazlasının depolanabileceği belirtildi.

Yapılan çalışmalara Microsoft gibi büyük birkaç firmanın destek verdiği belirtildi.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz