Google Windows’un Açığını Yakaladı

90 gündür devam eden Windows açığını Google duyurdu. Microsoft müdahale etmeyince açıklamayı Google yaptı.

0
412

Windows şüphesiz bütün dünya da en çok kullanılan işletim sistemi hiç kimse bu kadar popüler bir işletim sisteminde açık olmasını beklemez. Ama Google Windows’un açığını buldu ve bunu hemen bildirdi.

Microsoft’un en güncel sürümlerinden birinde açık olması Google’ı harekete geçirdi ve hemen bunu bildirdi. Google’ın yapmış olduğu bildiriye rağmen Microsoft 90 gündür herhangi bir işlem yapmadı. Google bu açığı internet üzerinden resmen bildirdi. 90 günlük süreçte Microsoft’un herhangi bir geri dönüş yapmaması ve açığı kapatmak için çalışma yapmaması bu bildirimdeki en önemli unsur olarak dikkat çekiyor.

Teknoloji devi Microsoft yepyeni bir açıkla karşı karşıya kaldı ve söz konusu açığı sıradan bir kişi veya bir hacker bulmadı. Açığı bir başka teknoloji devi Google buldu. Google tarafından bulunup bildirimi yapılan açığın etkilediği Windows sürümleri ise hemen hemen tüm sürümler.. Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerininin tamamını etkileyen bu açık için 90 gün içinde Microsoft’un bir güvenlik güncellemesi yapmamış olması da oldukça düşündürücü.

Açık Internet Explorer’da

Windows üzerinde yer alan açığın kaynağı Internet Explorer olarak bildirilmiş. Kullanılmadığı takdirde herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmayan bu açık ilgili tarayıcının kullanılmasıyla birlikte tehlike gösteriyor. Bakalım Microsoft bu açıkla ilgili güncellemeyi ne kadar süre içinde yayınlayacak.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz