Hız Testlerinin Yeni Liderinin Pixel 2 LTE Modeli Olduğu Açıklandı

0
172

Piyasada yer alan en yeni akıllı telefon modellerinin ağ ile ilgili hızlarınının karşılaştırılmış olduğu testlerde Pixel 2 modeli galip geldi.

PCMag‘in testlerine göre en yavaş telefon ise iPhone X.

PCMag, Qualcomm modem kullanan Galaxy Note 8, iPhone X, Google Pixel 2, LG V30 ve Intel modem kullanan bir iPhone X‘un LTE hızlarını test etti. Bu testler, Kuzey Amerika’da kullanılan en yaygın band olan LTE Band 4 üzerinde gerçekleştirildi.

Testler hem 2×2 MIMO hem de 4×4 MIMO‘da yapıldı. iPhone X, 4×4 MIMO desteklemediğinden ikinci test sadece Pixel 2, Galaxy Note 8 ve LG V30 arasında gerçekleşti.

Testlerde -85 dBm en güçlü sinyalken -130 dBm sinyalin kaybolduğu değer. İlk grafikte iki iPhone varyantı ve üç Android telefonu bulunuyor. Qualcomm tarafından desteklenen iPhone X diğer telefonlardan daha düşük performans gösteriyor. Intel modem kullanan iPhone X ise LTE hızı açısından en yavaş model oldu.

iPhone modellerinin bulunmadığı 4×4 MIMO testinde diğer modellere çok fark atmasa da Pixel 2 en iyi performansı gösterdi. Bu ağ modu, çok daha yüksek potansiyel ağ çıkışı için kullanılan gönderim ve alım hızını iki katına çıkarıyor. Zayıf sinyal testlerinde ise Google’ın yeni amiral gemisi, Galaxy Note8 ve LG V30’dan çok daha iyi performans gösterdi.

Bütün testlerin lideri Pixel 2 olurken iPhone X’un 2×2 MIMO testlerinin en yavaş telefonu olması ve 4×4 MIMO’yu desteklememesi dikkat çekiyor. Bu durum Apple’ın Qualcomm modemlerini Intel modemlerle eşit performansta tutmak adına kasıtlı olarak yavaşlattığı iddialarını doğruluyor.

Son dönemde sık sık gündeme gelen pil konusu da Apple’ın modemleri yavaşlattığını düşündürüyor. Şirket muhtemelen daha hızlı bağlantının pil ömrünü olumsuz etkileyeceğini düşündüğü için özellikle Qualcomm modemini yavaşlatıyor.

Kamera performansı ile DxOMark’tan 98 puan alarak Galaxy Note 8 ve iPhone 8 Plus‘ı geride bırakan Pixel 2, LTE hızı konusunda da rakiplerine göre oldukça iyi durumda. Bu durum kullanıcıların yeni telefon alırken Google’ın amiral gemisini de tercihleri arasına koymaları gerektiğini gösteriyor.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz