iPhone Telefonlara İşitme Cihazı

0
312

Apple şirketi ilk defa iPhone uyumlu bir ses işlemcili işitme cihazını üretmeye başlamak için Avustralya merkezli olan akıllı işitme cihazları firması Cochlear ile resmen anlaştı.

Temmuz ayında ABD gıda ve ilaç idaresi tarafından onaylanan Cochlear’ın Nucleas 7 ses işlemcisi sesleri doğrudan uyumlu bir iPhone, iPad veya iPod Touch’tan kulağa aktarabiliyor.

 

Apple’da kıdemli yönetici olan Sarah Herrlinger akıllı işitme cihazı hakkında “Dünya da her yerde görülebilecek bir şey yapmak istedik ” diyerek Apple’ın sağlık konusunda herkese ulaşmayı hedeflediğini gösterdi.

Apple işitme cihazının farkı ne olacak?
Cochlear CEO su Chris Smith ise Nucleus 7 işlemcisinin işitme kaybı olan kişiler için telefon görüşmeleri yapma , yüksek stereo sesle müzik dinleyebilme, videolar izleyebilme ve FaceTime çağırılarını doğrudan implanttan kontrol edebilmeye imkan tanıyan bir Teknoloji sunduklarını ve bu teknolojinin yeni kapılar açacağını vurguladı.

 

Yeni Nucleas 7, pil ömrünün uzaması ve önceki nesil Nucleas ses işlemcisine göre yüzde 24 daha hafif olması nedeniyle, işitme kaybı olan küçük çocuklar için de ideal. Ayrıca ayarlayıp kontrol etmek de oldukça basite indirgenmiş durumda. Şöyle ki Yeni Nucleas 7 işitme cihazına sahip olanlar iPhone da Ayarlar>Genel>Erişilebilirlik de işitme cihazını seçip Bluetooth u aktif hale getirerek aygıtı kolayca implant ile eşleştirebilecekler.

İmplant eşleşir eşleşmez kulaklık veya herhangi bir Bluetooth cihaz gibi iPhone’un ses kontrolleri kullanılarak basit bir şekilde kontrol edilebilecek olması da Apple’ın bu işte parmağı olduğunu hemen belli ediyor.

App Store da çok sayıda işitme cihazı uygulaması olmasına rağmen uygulamalar ses ve diğer özellikleri kontrol edebilmek için İOS uygulamalarına ihtiyaç duyuyorlar.

Ancak Cochlear’ı farklı kılan ise kendisi tarafından kontrol edilebilmesi, uygulama gerektirmemesi ve kolay kullanımından dolayı kullanıcılara teknolojinin her türlü engeli aşabileceğini ve gelecek için büyük umutlar vaat ettiğini gösteriyor. Sizce de Apple’ın bu yaptığı atılım gerçekten söylendiği gibi engelleri ortadan kaldırıp gelecekte yeni kapılar açabilecek mi ?

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz