İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ ‘DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ’NÜ KUTLADI

0
215

İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA), Çimenev, Tarlabaşı Toplum Merkezi ve Rusihak’ın projesine katılan çocuklarla birlikte “Dünya Çocuk Hakları Günü”nü kutladı. İstanbul İsveç Başkonsolosluğu işbirliğinde gerçekleştirilen Genç Sesler Projesi kapsamında, BİLGİ Sosyal Kuluçka Merkezi’nde çocuklar, kendilerini ifade edebilecekleri dört farklı atölyede dilediklerini üretip sergiledi.

Türkiye’de çocuk haklarının yaşama geçirilmesine katkı sağlamak için, çocukların haklarını bilmesi ve kullanması, yetişkinlerin çocuk haklarını koruması hedefiyle 10 yıl önce kurulan İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi, bugünü, Çimenev, Tarlabaşı Toplum Merkezi ve Rusihak’ın Zekariyaköy Ortaokulu’nda gerçekleştirdiği “Farklılıklarla Dolu Bir Sınıf” projesine katılan çocuklarla birlikte kutladı. Sanat ve teknoloji eğitmenleri ile birlikte çocuk hakları ile ilgili görüşlerini kilden kuklaya kadar farklı atölyelerde ifade eden çocuklar, gün sonunda kendi yaptıkları eserlerini sergiledi.

Etkinliğin amacının Dünya Çocuk Hakları Günü yaklaşırken çocukların bir arada vakit geçireceği, yaratıcılıklarını kullanabileceği alanlar yaratmak olduğunu belirten ÇOÇA Proje Yöneticisi Gözde Durmuş, “Çocuklar birlikte çok keyifli vakit geçirdi. Resim, kil, kukla ve robot yapımı olmak üzere 4 farklı atölyeye katıldılar. Burada önemli olan robot yapmak veya kille seramik yapmak değil, çocukların kendilerini farklı malzemelerle ve farklı sanatlarla ifade etmeleriydi” dedi. Atölyelerin sonunda santralistanbul Kampüsü ve Enerji Müzesi gezisi yaptıklarını belirten Durmuş, çocukların bir üniversiteyle tanışması ve kendilerini ifade edebilecekleri bir ortamın sağlanmasının da etkinliğin kazanımlarından birisi olduğunu belirtti.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz