Matrix ve GORA’da Olduğu Gibi Kasetle Kung Fu Öğrenilebilecek

Bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda beyinden beyine bilgi ve veri transferinin mümkün olabileceği ortaya çıktı.

0
421

İnsanoğlu bir şeyleri öğrenebilme adına artık uzunca zaman harcama ve deneyim kazanmak zorunda kalmayacak. Yapılan çalışmalarda bir şeyi öğrenebilmek için beyne veri iletimini sağlamak yeterli olacak.

Matrix ve Cem YILMAZ’ın oynadığı GORA filminde görülen sahne sonunda gerçek oldu. Bilim adamları beyne bilgi aktarabilmek için birtakım yollar buldular.

Özellikle Keanu Reeves’in oynadığı Matrix filmi uzun yıllardır hala izleyicilerinde bir etki bırakmıştır. Filmin sahnelerinin birisinde Neo’ya dövüş eğitimi vermek için direkt olarak Neo’nun beynine gerekli olan bilgiler gönderilmekteydi. Buna benzer veri aktarımını HRL Laboratuvar araştırmacı bilim adamları buldukları bir teknolojik yöntem ile beraber çözmüş olabilirler. Buldukları yöntemin test aşamalarında denek olarak bir pilotla normal bir birey kullanıldı. Pilot’un beynindeki elektrik sinyallerinin bir kısmı normal bireye aktarıldı.

Teknolojik bir başlıkla aktarılan sinyalleri pilottan alan kişinin pilot becerileri dışarıdaki normal bireylere göre %33 daha iyi olarak sonuçlandı.

Şimdilik sadece küçük ölçekli veriler bu yöntemle beyne gönderilebiliyor. Belli mi olur? Belki de ilerde tüm insanlık birer dahi haline dönüşebilir..

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz