RED Şirketinin Holografik Ekranlı Teknolojisinin Nasıl Çalışacağı Merak Konusu

0
225

Profesyonel bir kamera üreticilerinden olan RED şirketinin Hydrogen One ismini verdiği ve aynı bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi holografik ekran ile gelen telefonunun holografik durumdaki ekranı tam olarak nasıl çalışacak?

RED’in ekran teknolojisini Leia Inc. adlı şirket anlattı.
Profesyonel kamera üreticisi RED’in holografik ekrana sahip ve ilk ürünü olacak Hydrogen One adlı modeliyle akıllı telefon pazarına gireceğini sizlere aktarmıştık. Ancak holografik ekran teknolojisinin nasıl çalışacağı hakkında bir bilgimiz yoktu.

RED’in holografik ekranlı telefonları hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı. RED’in holografik ekran teknolojisini Leia Inc. adlı bir yeni bir şirket geliştiriyor.

Leia, kendisini “mobil cihazlar için ışık alanlı holografik ekran çözümlerinin lider sağlayıcısı” olarak tanımlıyor ve 2014’te HP’nin araştırma laboratuarlarından bir kuruluş olarak kuruldu. RED, ortaklığın bir parçası olarak Leia’ya açıklanmayan stratejik bir yatırım yaptı.

Peki teknoloji nasıl çalışıyor? Elbette normal bir ekranda göstermek olanaksız ama işte Leia’nın açıklaması:

“Leia, tescilli donanım ve yazılımlar vasıtasıyla, mobil cihazlar için komple bir ışık alan holografik ekran çözümü sağlamak için Nano-Fotonik tasarım ve üretimdeki son gelişmeleri kullanmaktadır. Silikon Vadisi firması, ekranın normal çalışmasını muhafaza ederken ışık alanlı hologram içeriğini sentezleyebilen LCD tabanlı mobil ekranları ticarileştiriyor.”

Buradaki fikir, ekranın fiziksel konumunuza göre farklı açılardan izleyebileceğiniz 3B nesneleri projelendirmesi. Örneğin, bir haritalama uygulaması teorik olarak, şehrin dışına atılan binalardan oluşan küçük bir şehir modeli gibi görünebilir. Ardından, Leia’nın Synaptics ile ortak çalışmasıyla sağlanan gezinme hareketleriyle ekranın üstünde bulunan nesnelerle etkileşim kurabilirsiniz.

Leia’nın açıklamasına göre holografik ekranlar, Standart LCD’nin üzerine eklenen bir nano teknoloji katmanı üzerinde ışığın kırılması ile üç boyutlu görüntüler oluşturuyor. Yine Leia’nın iddiasına göre holografik ekranları cihazlara entegre etmek için çözünürlük kalitesinden, pil tüketiminden ya da standart ince ekranlardan fedakarlık yapmak gerekmiyor.

RED’in yaptığı açıklamaya göre “Hidrojen programı, film izleme, interaktif Oyun, sosyal mesajlaşma ve karışık gerçeklik için çarpıcı hologram içeriği ve 3D ses özelliğine sahip olacak” dedi. Ancak bunların nereden geleceği belli değil.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz