Snapchat İle Instagram Artık Uyuşturucunun Satış Yeri Olarak Kullanılmakta

0
1336

Yapılmış olan gizli bir tane araştırmaya göre uyuşturucu sektörü artık gelir kaynağının %75’lik bir kısmını Instagram ve Snapchat benzerindeki sosyal medya hesapları üstünden şifreli bir biçimde gerçekleştirmekte.

Gizli bir araştırma operasyon, Snapchat ve Instagram gibi popüler sosyal ağların, yasadışı maddelerle uğraşanlar için ‘cennet’ haline geldiğini ortaya koydu. Şifre olarak emojileri kullandığı belirlenen gençler, sosyal medya üzerinden A sınıf uyuşturucuların ticaretini gerçekleştiriyor.

İngiltere’nin en büyük uyuşturucu çetelerinden birinden edinilen bilgilere göre de kazancın yüzde 75’i sosyal medyalar üzerinden geliyor. Üstelik satışları da küçükler yaptığı için bu zamana kadar kimsenin dikkatini çekmemiş.

Geçtiğimiz günlerde 16 yaşında “Tai” adlı bir gençle Snapchat üzerinden temasa geçildi ve Croydon istasyonunun altında MDMA hapı almak için anlaşmaya varıldı. İlacı getiren genci yakalayan yetkililer, bunu neden yaptığını sorduklarında, günde yaklaşık 300 sterlin para ile yeni giysiler alıp hayattan zevk almak için yaptığını söyledi.

Yetişkinlerin kendisini zorlayıp zorlamadığını soran yetkililer, “Ben çocuk olduğum için diğer çocuklar beni tanıyor… Büyüdüğümde satış yapmayacağım ama şu an küçük bir çocuğum ve bunları satmak istedim… İstemem benim hatam değil” dedi.

 

Yapılan araştırmalarda özellikle 4 emoji bazı özel uyuşturuculara işaret ediyor. Örneğin bir sonbahar akçaağaç yaprağı genel bir uyuşturucu sembolü olarak gösteriliyor. Ayrıca iğne, hap, elmas gibi emojilerin de bazı özel uyuşturuculara denk geldiği düşünülüyor.

250 milyon kullanıcıya sahip Snapchat ve 700 milyondan fazla kullanıcısıyla Instagram, çocukların uyuşturucu belası için sorun teşkil ediyor.

 

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz