Tesla Dünya Üzerindeki En Büyük Pili Yapmaya Hazırlanıyor

0
280

Tesla’nın Avustralya içerisinde yapacak olduğu dünya üzerindeki en büyük olan lityum iyon bataryası, 100 megawatt’lık bir kapasiteye sahip durumda olacak.

Elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla, Avustralya’da dünyanın en büyük lityum iyon pilini yapacağını açıkladı.
Merkezi ABD’nin California eyaletinde bulunan Tesla’nın Üst Yöneticisi Elon Musk, Avustralya’nın Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide’de düzenlediği basın toplantısında, Fransız enerji şirketi Neoen ile iş birliğinde üretecekleri pilin 100 megawatt kapasiteli olacağını söyledi.
Otomotiv şirketi Tesla ve SpaceX’in CEO’su olan Musk’un sahip olduğu hisseler ve kişisel servetinin toplamı 17.4 milyar dolar.
Bataryanın 100 gün içinde tamamlanacağına işaret eden Musk, pilin şu ana kadar yapılan en büyük pilden 3 kat büyük olduğunu hatırlatarak “Tabii ki bazı riskler bulunuyor.” dedi.
Dünya üzerinde şu ana kadar üretilen en büyük lityum iyon bataryanın kapasitesi 30 megawatt civarında.
Elektrik enerjisinin büyük çoğunluğunu güneş ve rüzgar enerjisinden elde eden Güney Avustralya’da geçen yıl bir fırtına 24 saati bulan elektrik kesintisine yol açmıştı. Eyaletlerde sonraki aylarda da elektrik kesintileri yaşanmıştı.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz