Tesla Şirketinin Roadster Modeli Mars Gezegenine Gidecek

0
179

SpaceX şirketi yeni roketi olan Falcon Heavy’nin ilk test uçuşu esnasında, Tesla Roadster isimli aracını Mars gezegenine göndermeyi planlamakta.

SpaceX’in insanlığı Mars’a gönderecek olan, Dünya’nın en güçlü roketi olarak lanse edilen Falcon Heavy’nin üretiminde sona gelindi. İlk tanıtımı 2011’de yapılan roket, bir sürü ertelemeden sonra Ocak ayında ilk kalkışına hazırlanıyor.

Son hazırlıklar tamamlanırken, şirketin kurucusu Elon Musk kişisel Twitter hesabından roketle ilgili detayları ve fotoğrafları paylaşmaya devam ediyor.

Musk, roketin ilk kalkışının Apollo 11 uçuşunun gerçekleştiği Cape Canaveral üssünden yapılacağını söyledi. Roketin içerisine test yükü olarak ise, Elon Musk’ın kendi kırmızı Tesla Roadster’ı konulacak.

Kalkış esnasında aracın içerisinde David Bowie’den Space Oddity şarkısı çalacak.

Elon Musk’ın kendi ifadesine göre; eğer kalkış sırasında roket patlamazsa, Tesla Roadster milyarlarca yıl Mars yörüngesinde kalacak.

Kalkışın başarısız olma riski yüksek

Üzerinde 3 roket itici bulunan, bu roket iticilerde toplam 27 Merlin motoru bulunan Falcon Heavy’nin ilk uçuşunda başarısız olup patlama riski oldukça yüksek.

Bu riski bizzat dile getiren Elon Musk, ilk kalkışın şerefine daha önce hiç yapılmamış bir şeyi yaparak en saçma test yükünü koymak istediklerini söylemişti.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz