Ülkemizde Kinoa Yetiştiriciliği Gittikçe yaygınlaşmakta

0
369

 

Kinoa yetiştiriciliği başkenti Amerika birleşik devletleridir.  Yapılan uzun araştırmalar sonucunda kinoa bitkisinin Türkiye dede yetişebileceği oldu. Kinoa üzerine uzun zaman araştırma yapan bilim insanları Amerika’nın dışında Türkiye dede bu bitkinin yetişebileceği ve ikliminin en uygun olduğu illerde sırasıyla Antalya, Niğde, Konya,  Zonguldak, Kırşehir, Yozgat  gibi ilerde başta olmak üzere yetiştiriciliği hemen hemen ülkemizin he şehrinde yapılabileceği kanısına varmışlardır.

Kinoa bereketli bir gıda gurubu olmasından dolayı üreticiye ciddi anlamda kazanç elde ettiren bir bitki olarak raflardaki yerini almasıyla, Bu bitkiye talebin çoğalması üreticinin yüzünün güldürdüğü görülmektedir. Kinoa tohumu tedarik eden bir çiftçi 1 kilo ile 700 kilo kinoa hasadı yapabilir. Buda kinoa veriminin yüksek olduğu ve zarara uğratmadan direk kara geçirdiği görülmektedir.

Kinoa satın alırken ürünün nerde ve hangi şartlarda üretildiğini mutlaka ambalajın arkasında okuyunuz. Kinoa yetiştiriciliği her gıda ürününde olduğu gibi önem ve titizlik gerektiren bir iş olduğu gözden kaçmamalıdır. Kinoa yetiştiriciliğinde isminden sürekli söz ettiren mykinoa internet üzerinde www.mykinoa.com kesintisiz online olarak kinoa satışı yaparak herkesin kaliteli kinoaya ulaşmasın kolaylaştırarak sağlıklı gıda tüketimini desteklediğini görmekteyiz.

 

 

 

 

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz