We-Vibe Müşterilerinin Cinsel Aktivitelerini Gizlice Takip Ediyor

Her elektronik cihazı anlarım da bireysel kullanıcıyı vibratöründen takip etmek de neyin kafası? Evet hanımlar müjdemi isterim. Ülkemiz de dâhil dünyanın her yerinde en çok tercih edilen vibratör üreticilerinden We-Vibe, kullanıcısının tercihlerini, zevklerini ve kullanma alışkanlıklarını takip ediyor.

0
1032

Popüler bir seks oyuncakları şirketi olan We-Vibe, vibratörleri kullanan müşterilerinin verilerini gizlice toplamak için 3.75 milyon dolar ödediğini kabul etti.

We-Vibe, 26 Eylül 2016’dan önce vibratörü satın alan müşterilerini, vibratör kullanım kalitesini arttırmak adına çok özellikli bir telefon uygulaması indirmeye yönlendirmişti. Firma, bu uygulamayı kullanan insanların takibi için yaklaşık 4 milyon dolarlık hatırı sayılır bir bütçe ayırmış. We-Connect adındaki bu uygulama, vibratörü kullanan kişi ile uygulamanın kurulu olduğu telefon arasında neredeyse organik bir bağ kurabilmekte.

İnternet bağlantısı ile hassasiyet, titreşim sıklığı ve modlar arası geçiş gibi birçok özellik sunduğu için vibratörü satın alan kullanıcı, hiç kuşkusuz bu uygulamayı da indirmiş bulundu. Hatta internette, bilhassa da canlı yayın yapan yetişkin içerikli sitelerde çok iyi promosyonlarla tanıtıldığı için kullanıcının radikal bir çoğunluğu, sadece bu uygulama için We-Vibe’ı tercih eder duruma geldi. Cihazı kullanan her üç kişiden birisi, telefonunda bu uygulamaya sahip.

Kontrol seçenekleriyle çağımıza yakışır bir ürün sunan We-Vibe, kullanıcısıyla 199 dolar karşılığında buluşuyor. Ancak eğer ki uygulamayı kullanmak isterseniz –ki bu işin esprisi de bu; 10,000 dolara varan rakamları duymaya hazır olun. Cihaz için satın alınabilecek sayısız mod bulunuyor. Ha, tabi gizlilik ihlali meselesini de hesaba katmanız mantıklı olur tabi.

Bu tarz haberlerin internette son günlerde yayılıyor olması hiç kuşkusuz We-Vibe’ın satışlarını etkileyecektir. Biz de ürün her ne olursa olsun, gizlilik ilkelerini etik olmayan şekilde kıran her türlü firmayı sizler için ifşa etmeye devam edeceğiz. Böylelikle gelişen teknolojiyi firmalar daha etik şekilde; kullanıcı dostu yöneteceklerdir.

Popüler Vibratör Üreticisi Müşterilerinin Cinsel Aktivitelerini Gizlice Takip Ediyor

Söz konusu vibratör ve uygulaması, bireysel kullanımdan ziyade çiftler için tasarlandığı için, içeriğinde birçok etkileşim özelliği bulundurmakta. Metin ile sohbet, görüntülü ya da sesli sohbet gibi özellikleri olan uygulamayı gerek bluetooth, gerekse sıradan bir internet bağlantısı ile yönetebiliyorsunuz. Ayrıca titreşim yoğunluğu, sıcaklığı ve deseni gibi özel ayrıntıların da telefondan kontrolü mümkün. Kanadalı şirket, tüm bu mahremiyeti yüksek özelliklerin takibini en ince detayına kadar yapıyor. Saat kaçta, kimin telefonundan kimin cihazının kontrol edildiği… Yuva yıkacak cinsten bilgiler diye özetleyelim.  Firmanın, toplanan çoğu kişisel bilgilerin yok edilebileceğini söylemesine rağmen kullanıcıda bu saatten sonra güven yaratabileceğini şahsen düşünmüyorum.

We-Vibe adlı ürünü kullanan Chicago’da yaşayan bir kadın, 2016 Eylül ayında ürünün kişisel bilgileri sakladığına dair herhangi bir bildirim almadığını dile getirerek üretici firmayı; Standard Innovation Corp.’ı mahkemeye verdi. Aynı yılın Mayıs ayında Rave model isimli ürünü 130 dolar karşılığında satın alan kullanıcı, ne We-Vibe, ne de We-Connect uygulaması tarafından bilgilerinin saklandığına dair kullanıcı sözleşmesinde bir bilgilendirme yapılmadığını söylüyor. Firmanın bu kurnazlığının haince, saldırganca olduğunu, firmanın kullanıcıyı yanıltarak bilgi hırsızlığı yaptığını dile getiriyor.

Federal mahkemenin belirttiğine göre We-Vibe cihazını satın alan yaklaşık 300 bin kişi bulunmakta. Uygulamayı kullanan insan sayısı ise 100 binin üzerinde. Bazı çevrimiçi haber kaynaklarına yaptığı açıklamada firma, uygulamanın ve ürünün özelliklerini, kalitesini geliştirebilmek adına kullanıcısına ait bazı analitik bilgileri depoladığını kabul etti. Firma, kullanıcıların bu özelliği istedikleri anda ayarlardan iptal edebileceklerini söylüyor. Aynı kaynaklarda firmanın bundan sonra artık kullanıcısına karşı daha şeffaf olacağı, kişisel bilgileri ve tercihleri kayıt etmeye son vereceği de belirtiliyor. Durum şu an için biraz karışık yani. Gereken şeffaflık henüz yakalanmamış.

Bu arada belirtmek gerekir, Amerikan basınında bu tarz haberlerin yayılmasının ardından firma, uygulamayı kullanmak için önceden şart koştuğu üyelik formunu artık kullanıcısına dikta etmiyor. Böylelikle kullanıcı, ismini, adresini, mail adresini veya telefon numarasını firmayla paylaşmak zorunda kalmıyor. Yani anladığım kadarıyla firma biraz anonim kullanıma yönelmişe benziyor.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz