Wikipedia’nın Aslında Bilim Amaçlı Kaynak Olduğu Ortaya Çıktı

0
236

MIT’de yer alan araştırmacılar ve de Pittsburgh Üniversitesi, Wikipedia’da sunulmuş olan bilgilerin ve de bu çalışmanın gelecek dönemceki bilimsel literatüre veyahut çalışmalara kaynaklık edebilecek olduğu bir yer konumunda bulunduğunu açıkladı.

MIT ve Pittsburgh Üniversitesi araştırmacıları, Wikipedia üzerinden sunulan bilgilerin bilimsel literatüre referans olacağını açıklayan araştırma sonuçlarını yayınladı.

Araştırmanın özü, Wikipedia gibi geniş ve kolayca erişilebilen bir havuzun araştırmacılara somut bir fayda sağlayıp sağlamadığını belirlemek. MIT’de görevli Profesör Neil C. Thompson, “Araştırmamız, bilim insanlarının Wikipedia’yı kullandıklarını ve yaptıkları bilimsel çalışmaların nasıl etkilendiğini gösteriyor. Wikipedia bilimde neler olup bittiğinin bir kaydı değil, aslında bilimi şekillendirmeye yardımcı olan bir platformdur.” dedi.

Araştırmacılar bunu belirlemek için, çok sayıda akademik makaleyi ele aldı. Wikipedia makalelerinin yalnızca oluşturulduktan sonra basılan eserleri etkilemekle kalmadığı, ortalama olarak her 200 kelimeden birinde alıntı yapıldığı ortaya çıktı.

Araştırmacılar, çalışmayla ilgili zorlukları da kabul etti. Çoğu akademisyen Wikipedia’yı bir kaynak olarak göstermeyecekleri için geleneksel veri toplama yöntemlerini kullanamadılar.

MIT Üniversitesi standartları, öğrencileri Vikipedi’yi “ortak bilgi” için bir kaynaktan başka bir şey olarak kullanmakta kabul edilemez olduğunu da uyarıyor.

Araştırmadan elde edilen en önemli sonuç belki de erişilebilirliğin her şey olduğunu kanıtlamak oldu. Az gelişmiş ülkelerin bile – hükümet programlarına veya üniversiteye – dayanmaksızın erişebildiği bir kaynak bilgileri yayınlandığında, yararlar aylar içinde ölçülebilir.

Wikipedia’nın son aylarda Türkiye’de erişime kapalı olduğunu da belirtelim.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz