Windows Sistemini Etkileyen Yeni Bir Web Açığı Ortaya Çıktı

Microsoft Windows işletim sistemi kullananlar geçmiş tarih boyunca sorunlarla boğuşmaya devam etmiştir. Günümüzde bu sorunları Windows 95 ya da 98 sürümlerinden aşina olacağımız düzeyde görmeye devam ediyoruz. Son iddialar Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 sürümlerinde geçerli olan resim dosyalarındaki '$MFT' dizininin bulunduğu web sayfaları.

0
463

Web sayfaları üzerinde birçok fotoğraf ya da içeriğe rastlayabilirsiniz. Bu aşamada Windows 7 ya da Windows 8 kullanıyorsanız dikkat etmenizde fayda var. Genellikle web sayfalarında yer alan dizinlerde adres satırında bulunabilecek ‘$MFT‘ isminin bilgisayarınızın çökmesine sebep olabileceği testlerle doğrulandı.

$ MFT‘ nedir ve ne işe yarar sorularını beraberinde getiren bu durum için bu uzantının doğrudan Windows NTFS sisteminin bir parçası olduğunu söylemeliyiz. Fakat meta veri dosyası olarak geçen bu dizinlerin Windows sağlığı için işlenmesi imkânsızdır. Bir diğer taraftan baktığımızda sorunun kaynağı da bu oluyor.

Windows resim uzantısında gördüğü bu ismi işlemeye çalışıyor. Haliyle işleme yetkisi olmamasıyla birlikte Windows 7 ve Windows 8 sürümleri hata vermeye başlıyor. Tabii ki bu hatalar sizin bilgisayarı kullanmanızı önleyecek hatalar olduğundan ötürü bir noktadan sonra reset atma zorunluluğu doğuyor. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ise dosya dizinlerinden kaynaklanan bu açık karşınıza mavi ekran çıkarıyor. Dönüşü olmayan bu basit açık sayesinde binlerce Windows kullanıcısı tüm içeriğini kaybetti. Dahası bilgisayarı bir süre kullanamadı.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz