YouTube Reklam Yönünden Sarsılmaya Devam Ediyor

YouTube bot skandalıyla sarsılmakla yetinmeyip birde reklam ve video filtre ayarlarından ötürü eleştiri oklarının kaynağı oldu. Özellikle günümüzde sunulan YouTube reklamları tüm videolar için reklam haline dönüşebiliyor. Baz alınan nokta hedef kitle olurken yanlış video seçimleri öne çıkabiliyor.

0
553

Bu iddiayı öne süren firmalar birçok kişinin nefret kustuğu, ayrımcılıkların savunulduğu, insan haklarının ihlal edildiği bazı videolarda reklamlarının dönmesinden rahatsız olduğunu belirtiyor. Bunlar arasında dünya genelinde sektörde yer edinmiş isimlere rastlanabiliyor.

Starbucks ve FX Networks gibi devlerle başlayan çember ise gitgide daralıyor. Çığ gibi büyüyen tepkilerden ötürü firmalar arasına GM, Wal-Mart ve Pepsico dahil oldu. Yapılan açıklamalar ise gerçekten oldukça ciddi.

PepsiCo yöneticileri tarafından ‘mevcut videoların reklamlarında firmamızın isminin geçmesi kabul edilemez’ diyerek reklamların iptal edildiğini duyurdu. Haliyle YouTube geçtiğimiz aylarda da bot skandalıyla sarsılmıştı. Bunun üzerine böyle bir durumun yaşanıyor olması dengeleri sarsacak gibi duruyor.

Tahminler üzerine yaklaşık olarak her gün milyonlarca video izleyerek reklam görüntülemesine sebep olan bir otomasyon mevcut. Bu otomasyon tamamıyla gerçek kullanıcıların bilgisayarlarını kullanıyor. Doğal olarak sahte olarak görünen hiçbir şey yok. Yalnızca siz farkında olmadan bilgisayarınızdan bazı videolar geri planda izlenmiş oluyor.

Böylelikle reklam verenlerin büyük zararlar etmesi sağlanırken video yükleyen YouTuber’ların aynı şekilde reklam gelirlerinde düşüş olması sağlanıyor. YouTube bu noktada yapacağı reklam açıklamalarıyla durumu kurtarmak zorunda diyebiliriz.

Bu Haberi Yorumla

Please enter your comment!
Adınızı giriniz